Farnham Triathlon Club Copyright © Farnham Triathlon Club (1985-2019)
Site Map
National Race Results 2019

G3 10K Race 1

Southern XC - Chawton

Lord Wandsworth XC 3

Ashridge Duathlon

Farnboro' Half Marathon

Bramley 10

Anglian Water Duathlon

Brighton Half Marathon

Winchester 10K

Southern XC - Polecat

Pembrokeshire Duathlon

Bedford Duathlon

Fleet Half Marathon

Clumber Park Duathlon

Mumbles Duathlon

Portsmouth Duathlon

Westonbirt Duathlon

Goodwood Duathlon

Bedford Duathlon

Stockton Duathlon

7Oaks Triathlon

London Marathon

Grafman Triathlon

Steyning Triathlon Long

Steyning Triathlon Short

Hart Sprint Triathlon

Hart Aquabike

Alton 10

East Grinstead Triathlon

Grafman Triathlon

Eton Sprint Triathlon

Beale Beastie











G3 10K Race 1

5th January 2019

Full Results

Distance: 10k off-road run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Overall

Paul Fairclough

Men Sen

61

20

00:56:45

Southern XC Alton Runners - Chawton House

20th January 2019

Full Results

Distance: ~5 mile run

FTC_Chawton.jpg

Ladies

Pos

Sam Taylor

10

Anna Bellamy

11

Alice Kennedy

17

Charlie Gray

62

Helen Collett

80

Lisa Woolnough

156

Nienke Hensbroek

162

Men

Pos

Leo Maliphant

5

Nic Harker

12

James Porter

15

Simon Carson-Jones

28

James Long

37

Gary Caswell

98

Chris Matthews

107

Gary James

120

Jonathan Porter

133

Darren Frost

136

Steve Barr

149

Steve Wallace

192

Lord Wandsworth College XC Race 3

20th January 2019

Full Results

Distance: 8000 metre run

First Name

Surname

Category

Cat. Pos

Time

Zoe

Thornton

FVET

5

00:51:49

Ashridge Duathlon - Sprint

26th January 2019

Full Results

Distance: 5k run, 22k bike, 2.5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

Bike

Run 2

Overall

Mike Rix

M45-49

49

9

00:18:05

00:45:19

00:09:43

01:13:08

Farnborough Half Marathon

27th January 2019

Full Results

Distance: 13.1 mile run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Gun Time

Chip Time

Simon Carson-Jones

(M) Veteran40

61

16

01:26:53

01:26:46

Iain Wheatley

(M) Veteran45

175

30

01:32:55

01:32:46

Keith Conradi

(M) Veteran55

334

12

01:40:37

01:40:04

Tom Scott

(M) Senior

558

201

01:47:06

01:45:43

Andrew Robertson

(M) Veteran45

700

110

01:51:14

01:50:03

Karl Jackson

(M) Veteran45

751

118

01:52:49

01:51:44

Keith Toms

(M) Veteran45

816

124

01:54:39

01:53:34

Derek Thomas

(M) Veteran50

836

67

01:55:15

01:53:14

Helen Collett

(F) Veteran55

954

8

01:58:54

01:57:05

Heather Matthews

(F) Senior

1001

131

01:59:47

01:58:41

Claire Jackson

(F) Veteran45

1443

66

02:15:50

02:13:56

Chris Waters

(M) Veteran45

1499

179

02:19:49

02:17:28

Nigel Evans

(M) Veteran50

1654

118

02:29:55

02:26:40

Grace Phillips

(F) Senior

1751

317

02:47:24

02:43:42

Bramley 10

17th February 2019

Full Results

Distance: 10 mile run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Gun Time

Chip Time

James Plummer

MSEN

59

34

01:06:37

01:06:18

Hannah Graham

FSEN

193

20

01:18:09

01:17:46

Chris Plummer

M60

328

21

01:28:19

01:27:51

Sue Graves

F60

558

8

01:42:17

01:40:49

Anglian Water Duathlon

17th February 2019

Full Results

Distance: 10k run, 40k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

T1

Bike

T2

Run 2

Overall

Leo Maliphant

(M) 30-34

8

4

00:36:50

00:00:23

01:06:13

00:00:30

00:19:17

02:03:15

Gillian Barrett

(F) 55-59

45

5

00:56:35

00:01:40

01:29:40

00:01:10

00:30:07

02:59:14

Brighton Half Marathon

24th February 2019

Full Results

Distance: 13.1 mile run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Gun Time

Chip Time

Andrew Robertson

MO40

1162

340

01:44:28

01:43:07

Winchester 10K

24th February 2019

Full Results

Distance: 10k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Gun Time

Chip Time

Jonathan Porter

M50-59

303

32

00:47:41

00:47:11

Simon Dixon

M40-49

557

142

00:52:48

00:51:34

Claire Bourne

F20-29

604

25

00:53:37

00:51:46

Kate Emma Bourne

F20-29

644

29

00:54:15

00:52:25

Alan Bourne

M50-59

922

118

00:58:43

00:56:52

Southern XC Haslemere Border AC - Polecat Valley

24th February 2019

Full Results

Distance: ~5 mile run

FTC_Polecat.jpg

Ladies

Pos

Anna Bellamy

6

Alice Kennedy

14

Hannah Graham

27

Nienke Hensbroek

31

Charlie Gray

42

Helen Collett

53

Men

Pos

Nic Harker

4

Barney Gray

14

James Porter

15

James Plummer

16

Simon Carson-Jones

24

James Long

25

Paul Scott

51

Nick Timmins

77

Gary James

88

Chris Plummer

140

Pembrokeshire Duathlon

3rd March 2019

Full Results

Distance: 5k run, 20k bike, 2.5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

Bike

Run 2

Overall

Sue Graves

(F) 70-79

75

1

00:29:25

01:05:37

00:16:19

01:51:21

Bedford Autodrome Duathlon

10th March 2019

Full Results

Distance: 10k run, 40k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

T1

Bike

T2

Run 2

Overall

Leo Maliphant

(M) 30-34

18

4

00:36:16

00:00:32

01:09:21

00:00:49

00:20:41

02:07:41

Fleet Half Marathon

10th March 2019

Full Results

Distance: 13.1 mile run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Gun Time

Chip Time

Iain Wheatley

M45

492

70

01:30:23

01:29:49

Paul Scott

M45

607

86

01:33:45

01:33:20

Alice Kennedy

FSEN

785

35

01:37:48

01:37:03

Chris Hill

M40

931

129

01:40:16

01:39:30

Alison Richardson

F45

1292

33

01:48:28

01:47:29

Cathy Berry

F45

1600

46

01:54:13

01:51:54

Keith Wootton

M45

1633

228

01:54:59

01:53:33

Stephen Thornton

M45

2524

304

02:24:09

02:20:45

Clumber Park Duathlon

23rd March 2019

Full Results

Distance: 10k run, 40k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

T1

Bike

T2

Run 2

Overall

John Nicholson

(M) 65-69

298

4

00:49:07

00:01:29

01:21:22

00:01:39

00:26:57

02:40:37

Mumbles Duathlon

23rd March 2019

Full Results

Distance: SuperSprint

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

Bike + T1

T2

Run 2

Overall

Mike Rix

M Vet

5

1

00:17:25

00:45:37

00:01:00

00:11:24

01:15:27

Goodwood Duathlon- Short Course

31st March 2019

Full Results

Distance: 3.8k run, 22.8k bike, 3.8k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

T1

Bike

T2

Run 2

Overall

Ruth Jones

(F) 30-39

17

1

00:15:10

00:01:00

00:42:35

00:00:43

00:16:02

01:15:33

Portsmouth Duathlon Series Race 1

24th March 2019

Full Results

Distance: 7.5k run, 15k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

T1

Bike

T2

Run 2

Overall

Charlotte Barton

(F) 40-49

79

4

00:35:15

00:00:47

00:34:47

00:00:48

00:25:03

01:36:42

Bedford Autodrome Duathlon

7th April 2019

Full Results

Distance: 10k run, 40k bike, 5k run

Name

Cat.

Gen. Pos

Cat. Pos

Run 1

T1

Bike

T2

Run 2

Overall

Ruth Jones

(F) 35-39

17

5

00:42:41

00:01:06

01:13:46

00:00:47

00:23:29

02:21:50

Stockton Standard Duathlon

14th April 2019

Full Results

Distance: 10k run, 40k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

T1

Bike

T2

Run 2

Overall

Stuart McLay

(M) G Sen 4

18

5

00:33:58

00:00:40

01:03:59

00:00:43

00:18:27

01:57:49

7Oaks Triathlon

28th April 2019

Full Results

Distance: 400m swim, 25k bike, 8k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

Neinke Hensbroek

(F) 30-39

83

2

00:07:09

00:01:44

00:52:25

00:01:09

00:43:39

01:46:08

London Marathon

28th April 2019

Full Results

Distance: 26.2 mile run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Gun Time

Simon Carson-Jones

M 40-44

5770

965

03:25:46

Emily Chalkley

F 18-39

6570

736

03:29:18

Mark Whitehead

M 40-44

10618

1516

03:46:32

Mark Zirbser

M 45-49

23153

2523

04:31:48

2nd Claim Members

Matt Winn-Smith (Woking)

M 18-39

511

371

02:41:49

Helene Rossiter (Hart RR)

F 18-39

4059

309

03:15:15

Nick Holmes (F&C)

M 60-64

5227

47

03:22:55

Tough Mudder Westonbirt Duathlon

24th March 2019

Full Results

Distance: 5k run, 22k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Run 1

T1

Bike

T2

Run 2

Overall

Dan Pearce

M40-44

8

1

00:20:14

00:00:33

00:35:44

00:00:37

00:18:24

01:15:34

Anglian Water Triathlon (Grafham)

5th May 2019

Full Results

Distance: 1500m swim, 37k bike, 10k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

Gillian Barrett

(F) 55-59

92

8

00:21:34

00:04:44

01:20:31

00:02:08

00:53:36

02:41:55

Steyning Triathlon - Long

5th May 2019

Full Results

Distance: 800m swim, 36k bike, 8k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

James Long

(M) Vet 40

5

2

00:12:13

00:00:38

00:56:41

00:00:35

00:32:38

01:42:45

Steyning Triathlon - Short

5th May 2019

Full Results

Distance: 400m swim, 20k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

Mike Rix

(M) Vet 40

12

5

00:08:10

00:00:44

00:32:32

00:00:39

00:16:47

00:58:52

Hart Sprint Triathlon - FTC Sprint Championships

6th May 2019

Full Results

Distance: 400m swim, 20k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

FTC Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

Dan Pearce

(M) 40-44

2

1

1MV

00:06:43

00:00:48

00:32:17

00:00:45

00:16:35

00:57:08

Dom Brooks

(M) 50-54

6

1

1MSV

00:06:39

00:00:48

00:31:33

00:00:32

00:18:50

00:58:22

Craig Bickerton

(M) Senior

13

6

1MS

00:06:55

00:00:37

00:33:00

00:00:46

00:18:22

00:59:40

Jaime Pearce

(M) 40-44

42

8

2MV

00:08:04

00:01:16

00:34:57

00:00:43

00:18:48

01:03:48

Haydn Jones

(M) 50-54

47

6

2MSV

00:06:25

00:01:02

00:36:11

00:00:42

00:19:59

01:04:19

Simon Fletcher

(M) 50-54

57

8

3MSV

00:06:58

00:00:51

00:38:30

00:00:44

00:18:54

01:05:57

Ruth Jones

(F) Senior

60

5

1FS

00:08:09

00:00:39

00:38:08

00:00:32

00:18:35

01:06:03

Simon Carson-Jones

(M) 40-44

65

14

3MV

00:08:36

00:02:05

00:37:34

00:01:05

00:17:19

01:06:39

Lynda Coggins

(F) 55-59

76

1

1FSV

00:06:20

00:00:35

00:38:31

00:00:46

00:21:26

01:07:38

Nienke Hensbroek

(F) Senior

79

8

2FS

00:07:35

00:00:39

00:37:50

00:01:06

00:20:44

01:07:54

Mark Wallis

(M) 50-54

111

14

4MSV

00:08:35

00:01:09

00:37:53

00:01:01

00:21:57

01:10:25

Ozzy Djemal

(M) 40-44

159

31

4MV

00:08:28

00:00:44

00:43:20

00:00:59

00:19:34

01:13:05

Russ Haines

(M) 45-49

164

21

5MV

00:10:25

00:01:50

00:40:34

00:00:47

00:19:35

01:13:11

Hannah Kirkham

(F) Senior

182

13

3FS

00:08:19

00:01:19

00:43:22

00:01:24

00:20:28

01:14:52

Karl Jackson

(M) 45-49

183

25

6MV

00:10:08

00:02:33

00:38:51

00:01:41

00:21:41

01:14:54

Stephen Barr

(M) 50-54

196

29

5MSV

00:08:09

00:02:49

00:42:25

00:01:14

00:20:57

01:15:34

Chris Plummer

(M) 60-64

200

8

1MSV60

00:08:10

00:01:04

00:41:47

00:01:34

00:23:20

01:15:55

Darron Antill

(M) 50-54

209

31

6MSV

00:08:34

00:03:03

00:41:00

00:01:16

00:23:15

01:17:08

Charlie Gray

(F) 40-44

210

10

1FV

00:10:15

00:02:19

00:42:30

00:01:27

00:20:46

01:17:17

Helen Collett

(F) 55-59

236

2

2FSV

00:09:36

00:02:07

00:43:09

00:01:02

00:23:20

01:19:14

Karen Masson

(F) 50-54

237

4

3FSV

00:08:26

00:01:36

00:43:22

00:01:31

00:24:21

01:19:16

David Barrett

(M) 60-64

263

11

2MSV60

00:11:25

00:00:34

00:42:57

00:01:34

00:25:14

01:21:44

Chris Hill

(M) 40-44

264

43

7MV

00:09:29

00:01:15

00:47:20

00:01:32

00:22:13

01:21:49

Guy Clayton

(M) 55-59

268

19

7MSV

00:08:45

00:02:13

00:46:08

00:00:53

00:24:36

01:22:35

Gary James

(M) 50-54

274

36

8MSV

00:13:08

00:03:05

00:44:14

00:02:23

00:20:17

01:23:07

John Bennison

(M) 65-69

279

1

3MSV60

00:07:57

00:00:51

00:41:52

00:00:55

00:31:57

01:23:32

Sue Graves

(F) 70+

284

1

1FSV60

00:09:20

00:01:44

00:46:38

00:01:18

00:25:36

01:24:36

Claire Jackson

(F) 45-49

296

11

2FV

00:10:44

00:02:16

00:45:45

00:01:47

00:24:56

01:25:28

Pauline Hamilton

(F) 45-49

353

13

3FV

00:12:21

00:02:34

00:52:39

00:01:53

00:26:57

01:36:24

Hart Aquabike

6th May 2019

Full Results

Distance: 400m swim, 20k bike

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

Overall

Anna Bellamy

(F) 40-44

2

1

00:06:27

00:00:28

00:35:19

00:42:14

Marian Erwood

(F) 45-49

4

1

00:08:20

00:01:24

00:43:07

00:52:51

Shirley Wilkinson

(F) 50-54

6

1

00:09:12

00:02:47

00:47:47

00:59:46

Alton 10

12th May 2019

Full Results

Distance: 10 mile run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Gun Time

Chip Time

Gary James

M50

191

31

01:20:14

01:19:29

East Grinstead Triathlon

12th May 2019

Full Results

Distance: 400m swim, 26k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

Dan Pearce

(M) 40-59

5

4

00:06:11

00:01:44

00:42:31

00:01:17

00:18:13

01:09:56

Leo Maliphant

(M) SEN

9

4

00:06:35

00:01:23

00:45:35

00:00:52

00:17:13

01:11:37

Craig Bickerton

(M) SEN

58

21

00:06:20

00:01:25

00:53:21

00:00:59

00:19:56

01:22:01

Nienke Hensbroek

(F) SEN

76

6

00:06:56

00:01:46

00:50:36

00:01:43

00:23:04

01:24:05

Jim Coleman

(M) 40-59

100

51

00:08:16

00:02:15

00:50:34

00:01:44

00:22:59

01:25:47

Nick Timmins

(M) SEN

111

42

00:06:25

00:01:50

00:55:49

00:01:08

00:21:44

01:26:56

Hannah Kirkham

(F) SEN

163

15

00:07:46

00:02:24

00:59:00

00:01:43

00:22:18

01:33:09

Sue Graves

(F) 60+

243

3

00:09:00

00:02:56

01:03:19

00:01:47

00:28:26

01:45:27

Grafman Triathlon

19th May 2019

Full Results

Distance: 1900m swim, 90k bike, 21k run

Name

Cat.

Gen. Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

Steve Wilson

(M) 40-44

134

22

00:00:00

00:00:00

02:42:47

00:01:34

01:53:34

04:37:56

Samantha Taylor

(F) 30-34

8

1

00:00:00

00:00:00

02:51:16

00:01:12

01:46:42

04:39:10

Southport Triathlon - Sprint

19th May 2019

Full Results

Distance: 750m swim, 20k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

David Barrett

(M) 60-64

177

10

00:04:07

00:00:00

00:42:45

00:01:33

01:07:21

01:54:07

Eton Sprint Triathlon

19th May 2019

Full Results

Distance: 750m swim, 20k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

Nienke Hensbroek

(F) 35-39

63

1

00:14:52

00:02:06

00:37:21

00:01:21

00:23:53

01:19:32

Ozzy Djemal

(M) 40-44

78

14

00:17:13

00:01:28

00:38:09

00:01:31

00:23:08

01:21:26

Richard Vinnicombe

(M) 45-49

200

37

00:18:42

00:03:26

00:40:25

00:01:41

00:25:49

01:30:01

Eton Sprint Triathlon - ETU Qualifier

19th May 2019

Full Results

Distance: 750m swim, 20k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

James Porter

(M) U20

76

13

00:09:39

00:00:52

00:35:32

00:00:45

00:20:02

01:06:49

Anna Bellamy

(F) 40-44

163

2

00:11:29

00:00:00

00:35:42

00:01:00

00:22:16

01:10:26

Jaime Pearce

(M) 40-44

189

19

00:14:46

00:01:17

00:32:44

00:01:01

00:21:41

01:11:27

Lynda Coggins

(F) 55-59

324

3

00:11:39

00:01:17

00:37:14

00:01:05

00:25:37

01:16:50

Ruth Jones

(F) 35-39

350

17

00:15:53

00:01:44

00:37:52

00:00:55

00:21:50

01:18:11

Sue Graves

(F) 70-74

505

1

00:19:19

00:02:38

00:45:40

00:01:40

00:29:15

01:38:30

Pauline Hamilton

(F) 45-49

511

23

00:22:05

00:03:14

00:47:24

00:02:11

00:28:20

01:43:12

Beale Beastie

19th May 2019

Full Results

Distance: 400m swim, 20k bike, 5k run

Name

Cat.

Pos

Cat. Pos

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

Jamie Fisher

Male Open

5

3

00:06:11

00:01:00

00:40:17

00:00:32

00:19:28

01:07:30